|
გაკვეთილის თემა:
|
რა ვიცით დიდგორის ომის შესახებ?
|
|
სწავლების საფეხური:
|
საბაზო, IX კლასი
|
|
მოსწავლეთა პროფილი:
|
0
|
|
მიზანი:
|
შეისწავლის დიდგორის ომის შესახებ
ინფორმაციას
ადგენს და აანალიზებს მის გამომწვევ
მიზეზებს.
საუბრობს მის გავლენას იმდროინდელ
საქართველოს ეკონომიკურ–პოლიტიკურ ცხოვრებაზე
|
|
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა:
|
ნათლად იკვეთება საქართველოს ყოფიითი
მდგომარეობა 11–12საუკუნეებში
|
|
კავშირი საგნებთან:
|
გეოგრაფია
|
|
ე.ს.გ. მისაღწევი შედეგები:
|
ისტ.IX.2-აანალიზებს საქართველოში
საგარეო და საშინაო ფაქტორების გავლენას ქართული სახელმწიფოს წარმოშობისა და განვითარებაზე;
ისტ.IX.3-იკვლევს საქართველოში
სოციალურ ურთიერთობებს უძველესი დროიდან დღემდე.
|
|
წინარე ცოდნა:
|
იციან ვინ არის დავით აღმაშენებელი.იცნობენ
მის მიერ გატარებულ რეფორმებს ქვეყნის აღორძინებისათვის.
|
|
რესურსები:
|
IX კლ. სახელმძღვანელო, საქართველოს რუკა, რვეული,
კომპიუტერი.
|
|
გაკვეთილის მსვლელობა:
|
A-ფაზა
დრო-10წთ
აქტივობა1.საშინაო დავალების შემოწმება,ანალიზი
აქტივობა -შემოვლა
ორგანიზების ფორმა -მთელი კლასი
2.პროვოცი რება
აქტივობა-კითხვა პასუხი
1.რა სახის რეფორმები ჩაატარა დავითმა?
2.შეაფასეთ დავითის სამხედრო რეფორმა
3.რამდენად გამართლებული იყო ყივჩაღთა ჩამოსახლება
|
|
B-ფაზა-ახალი მასალის ახსნა
დრო-20წთ
აქტივ.3-მინი ლექცია (მოსწავლეებს ვესაუბრები დიდგორის ომის მიზეზებსა და
შედეგებზე რუკაზე ვუჩვენებ დიდგორს.
ორგანიზების ფორმა-მთელი
კლასი
C-ფაზა-ახალი
მასალის განმტკიცება
დრო-15წთ
აქტივობა1-დიაგრამის შევსება
მოსწავლეებს ვაძლევ სამუშაოდ ჩამოწერონ.. როგორი
იყო ორგანიზება ქართველთა და თურქ სელჩუკთა ჯარის
აქტივობა-2 წყაროზე მუშაობა
ჯგუფებს ვამუშავებ წყაროზე.1-ჯგუფი
ახდენს ანალიზს ,,დავითის ლაშქრის შემადგენლობის შესახებ, 2-ჯგუფი ახდენს ანალიზს
,,დავითის ისტორიკოსი დიდგორის ბრძოლის შესახებ
გაკვეთილის შეჯამება
აქტივობა-კითხვა -პასუხი
1.რა გვასწავლა ამ გაკვეთილმა?
2.რით იყო თქვენთვის გამორჩეული?
3ხომ არ დარჩა რაიმე ბუნდოვანი?
საშინაო დავალების მიცემა ( დაწერონთემა:
„ძლევაი საკვირველი“
|
|
|
შეფასება:
|
შეფასების რუბრიკა
|
გაკვეთილის გეგმა
Subscribe to:
Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment